بلاگ

تشخیص انواع گردو ایرانی و خارجی، گردو ایرانی بهتر است یا خارجی؟

گردو های موجود در بازار متعلق به کدام کشورهاست؟

گردو امریکایی

گردو امریکایی از پرمصرف ترین گردو ها در بازار ایران است و بخاطر قیمت مناسب تقاضای بالایی برای آن در بازار وجود دارد.

 

انواع گردو امریکایی با پوست

 

در صورتی که گردو بار جدید باشد و دچار ماندگی نشده باشد دارای کیفیت خوبی ست و مغز آن دارای رنگی روشن است. با خرید از فروشگاه های معتبر می توانید اطمینان حاصل کنید که بار گردو جدید را دریافت می کنید.

مغز گردو امریکایی چربی گردو ایرانی را ندارد ولی بر خلاف اکثر نمونه های گردو ایرانی دارای پوستی نازک تر است و شکستن پوست آن براحتی انجام می شود. رنگ پوست گردو امریکایی به قهوه ای روشن نزدیک است و پوست گردو نسبتا صاف است. گردو خارجی بدلیل سایز بندی دارای سایزی یکسان هستند. گردو ها در شرکت قبل از بسته بندی بر اساس سایز جدا می شوند و گردو بصورت یکدست بسته بندی می شوند.

نسبت وزن مغز گردو به پوست آن در گردو امریکایی (کالیفرنیا) بین 40 تا 50 درصد است.

 

گردو چینی

گردو چینی بخاطر پوست نازک آن به گردو پوست کاغذی نیز شناخته می شود و متاسفانه بخاطر عدم اشنایی عموم مردم با این نمونه گردو برخی فروشندگان گردو چینی را بعنوان گردو پوست کاغذی ایرانی با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت واقعی اقدام به فروش آن می کنند.

گردو چینی پوستی کاملا صاف و یکدست دارد و نازک بودن پوست آن به شکلی ست که براحتی با فشار دست شکسته می شود. رنگ پوست گردو چینی قهوه ای روشن مایل به رنگ کرم است. این رنگ بخاطر شستن گردو در پروسه فراوری گردو ایجاد می شود و اثری از پوست سبز گردو بر جای نمی ماند(بر خلاف گردو ایرانی)

این نمونه گردو بدلیل مغز پر و پوست کاغذی آن بیشتر مورد اقبال خریداران قرار میگیرد. نسبت مغز به پوست گردو چینی معمولا حدود 60 درصد است که برای پوست گرفتن و تبدیل به مغز گردو بسیار بصرفه می باشد. جدا کردن مغز از گردو در نمونه های خارجی براحتی انجام می شود.

همچنین گردو پوست کاغذی چینی دارای مغزی چرب است که مزه این گردو را بسیار دلچسب می کند. شرط کیفیت آن تازه بودن بار است و اینکه مدت زمان زیادی از بسته بندی شدن آن نگذشته باشد.

گردو چینی قیمتی بالاتر از گردو امریکایی دارد.

شما می توانید در فروشگاه اینترنتی آجیل و خشکبار عمده بازار انواع گردو را با کیفیت تضمین شده و بهترین قیمت خریداری کنید.

گردوهای خارجی نیز دارای سایز های مختلفی هستند ولی در کارگاه سایزهای مختلف به وسیله دستگاه از هم جدا شده و بر اساس سایز بسته بندی می شوند.

 

گردو ایرانی

گردو ایرانی دارای انواع مختلفی ست و با توجه به اورگانیک بودن آن و استفاده کم از اصلاح نژادی معمولا در سایز های مختلف و کیفیت های متفاوت در دسترس است. معمولا در بازار گردوی ایرانی با سایز های ریز و درشت عرضه می شود و مقداری کمی از کل محصول توسط عرضه کننده بر اساس سایز سورت می شود.

 

 

مغز گردو ایرانی بخاطر طعم و چربی زیاد در مقایسه با  مغز گردو خارجی ترجیح داده می شود. مغز گردو ایرانی تازه عموما به رنگ شیری و روشن است و این مرغوب ترین حالت آن است.

نکته مهم درباره گردو ایرانی این است که پوست آن با توجه به نژاد آن دارای ضخامت بیشتری نسبت به نمونه های خارجی است و در برخی موارد بعنوان پوست سنگی شناخته می شود . برای شکستن پوست گردو نیاز به ابزار گردوشکن است.

. رنگ پوست گردو ایرانی به رنگ قهوه ای ست ولی معمولا بدلیل اینکه بدون شسته شدن عرضه می شود لکه های سیاه پوست بیرونی همچنان روی آن باقی می ماند

اصطلاح گردو سوزنی به گردویی گفته می شود که جدا کردن مغز از پوست آن پس از شکستن پوست آن سخت است و معمولا باعث شکستن و گیر کردن مغز گردو در رون پوسته گردو می شود.

در ایران بیشترین گردو در شهرهای تویسرکان، سنندج، الشتر و مراغه تولید می شود.

در حال حاضر گردو ایرانی پوست کاغذی به مقدار بسیار محدودی در بازار عرضه می شود و اکثر گردو پوست کاغذی موجود گردوی خارجی است

این نکته لازم است که الزاما رنگ مغز گردو نشان دهنده طعم بهتر نیست. ولی روشن بودن رنگ مغز گردو از معیار های مرغوبیت آن است.

 

انواع مغز گردو

کیفیت مغز گردو با  توجه به رنگ و شکسته یا سالم بودن و میزان چربی آن دسته بندی می شود.

شامل مغز گردو شیری دوپر لوکس(درجه یک) که معمولا برای استفاده در آجیل مخلوط استفاده می شود، گردو فسنجانی(خورشتی) که دارای رنگ نسبتا تیره ولی مغز چرب است برای استفاده در غذا، گردو دندانه(شکسته) برای مصارف شیرینی پزی، همچنین پودر مغز گردو در مصارف شیرینی پزی و کیک پزی استفاده می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *